All On Four İmplant Nedir?

All On Four İmplant Nedir

All On Four implant tekniği, tam dişsiz hastalarda belirli açılarla yerleştirilen dört adet dental implant üzerine aynı gün diş protezinin sabitlenmesini sağlayan bir prosedürdür. All On Four implant tedavi konsepti cerrahi operasyonla aynı günde 4 -6 implant üzerine sabit tam çene protetik restorasyonun yapıldığı tekniktir. (implantın ömrü ne kadar) Fonksiyon, estetik, tat, konuşma ve özgüveni dikkate alarak hasta memnuniyetini sağlar.

 

All On Four İmplantın Avantajları Nelerdir?

  • Başarı oranı yüksek bir tedavi şeklidir.
  • Kemik kaybını önlemeye yardımcı olur.
  • Tedavi ve iyileşme süreci kısa ve acısızdır.
  • Aynı gün içinde implant ve protez işlemi yapıldığı için hasta fazla sıkıntı yaşamaz.
  • Konuşma ve çiğneme fonksiyonlarında düzelme sağlanır.
  • Hareketli protez kullanımında zorlanan hastalar için rahatlama sağlar.
  • Estetik katkısı ile hastanın kendine özgüveni artar.
  • Az sayıda implant kullanımından dolayı maliyeti daha düşüktür.

 

All On Four İmplant Tekniği Kimlere Uygulanabilir.

All On Four tedavisi, dental implant ameliyatına engel teşkil edecek herhangi bir sistemik hastalığı bulunmayan ve yeterli kemik hacmine sahip tüm tam dişsiz (hiç dişi olmayan) hastalara uygulanabilir. Özellikle çenelerin arka bölgelerinde kemik olmayan hastalara önerilmektedir. Hastaların aynı gün sabit dişlere kavuşması çok önemlidir.

 

All-On-Four Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilir?

All-on-4 tedavisinde geleneksel implantlardaki titanyum vida mekanizması kullanılmaktadır. (implant nasıl yapılır) Geleneksel implantlarla All-on-4 implantlar arasındaki en büyük fark; ağız içinde nasıl konumlandırıldıklarıdır. Tamamen dişsiz olan bir çenede kayıp dişlerin yerine konmak üzere 8 ya da 10 implant kullanılırken bu yeni teknikle sadece 4 implant yeterli olur.

Ön kısımda, kemiğin en kalın olduğu yere 2 implant, çene kemiğinin arka kısmında ise 2 implant yerleştirilir. Öndeki implantlar 90 derecelik açıyla yerleştirilirken, maksimum sağlamlık sağlamak için arkadaki implantlar 45 derecelik açıyla yerleştirilmektedir. Bu 4 implant da yerleştirildikten sonraki adım, implantların üzerine köprü ya da kronlar yerleştirilir.

All-on-4 tedavisinde tedavi öncesi hastalardan alınan ölçüye göre geçici protezleri hazırlanır. Lokal anestezi altında hastanın çekilecek dişleri varsa bunlar çekilerek implantları yerleştirilir. Ölçü alınarak hazırlanan geçici protezler bu implantlara takılır. 3 ay sonra ise hastanın kalıcı protezleri takılır.