İmplant Tedavi Süreci

İmplant Nedir?

 
Dental implantlar, dişsiz hastalarda titanyumdan yapılmış vidaları çenelere yerleştirilerek dental protezlerin yapılmasını sağlayan yapay köklerdir. (implant nedir?) Dişsiz hastaların sabit protezler kullanmasına imkan tanıyan çağımızın dental buluşudur.
 

Kimler İmplant Yaptırabilir?

Yetişkinliğe ulaşmış, sistemik olarak opere olamayacak hastalar dışında bütün hastalara implant yapılabilinir. İstisnai durumlar haricinde kemik yetersizliği gibi durumlar dahi günümüz şartlarında bir engel oluşturmamaktadır.

 

Neden Her Hekim İmplant Yapmamalı?

Nasıl her doktor organ nakli yapmıyor, göz ameliyatı yapmıyor, kanser tedavisi düzenleyemiyor ise her diş hekimi de implant yapmamalıdır. Çünkü bu konu ile ilgili üniversitesinde bir eğitim almamıştır. Bu maalesef sadece bizim tercihimiz iken, Türkiye gibi bazı ülkelerde bu konu ile ilgili yasal bir düzenleme yoktur.

 

İmplantın Avantajları Nelerdir?

En basit cevap; dişsizliğe çare olmasıdır. Sağlıklı ve uzun yıllar kullanılabilirliği cabası. 

 

İmplant Tedavisi Garantili Midir?

Evet garantilidir. (implant markaları) Bu garanti hem firma hem de hekim garantisini kapsar ancak her marka ile bu süre değişkenlik gösterebilir. 

 

İmplant Güvenli Ve Uzun Ömürlü Müdür?

Evet. İmplant kanser yapmaz. İmplant kör etmez. Vücuda uyumlu materyalden yapılmış, sağlıklı bir üründür. Sadece maalesef sahte ürünler sayesinde bu algı oluşabilmektedir. Çünkü siz ameliyatta iken temsilciniz implantın orijinalliğini kontrol edecektir. (implantların ömrü)

 

Tedavi Süresi Nedir?

Ameliyat sonrasında ise birkaç ay bekleme ve kaynaşma süresi sonrasında yeni dişleriniz sizin olacak. (implantın iyileşme süreci) Toplam süre 3-4 ayı bulabilir.

 

İmplant Muayenesi Nasıl Yapılır?

Radyolojik ve klinik muayene ile yapılır. Hastadan alınan panoramik film en bilgi verir ve planlama yapılmasını ölçülüp eder, gerekli hallerde tomografi ve diğer tetkikler ile muayene tamamlanır.

 

İmplant İçin Kemik Yetersizse Ne Yapılır?

Kemik ne kadar eksikse ne yapılır esas soru olmalıdır. Her vaka kendi içinde değerlendirilmelidir. (kemik eksikliğinde implant) Ancak günümüz teknolojisi ve ekipmanları sayesinde kemik ekimi, greft uygulamaları gibi seçenekler ile neredeyse her hastaya implant uygulanabilmektedir.

 

İmplant Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Doğru hekim ve materyal kullanılıyorsa (implant tedavi süresi) ortalama operasyon süresi implant başına 5-10 dakikadır.

 

İmplant Ameliyatı Ağrılı Mıdır?

Hayır. Bazı hastalarda özellikle ağrı eşiği düşük ise ufak yakınmalar olsa da genel anlamda doğru uygulama ile ağrı yok denecek kadar azdır. Kontrolümüzdeki çoğu hastada ise ameliyat sonrasında genel tepki; bu kadar mı?

 

İmplant Ameliyat Sonrasında Neler Yapmalıyım?

Bu liste biraz uzun. Sigara, alkol, aşırı sıcak, soğuk vs. operasyon sonrasında implant sonrası beslenme bölümünü okuyunuz

 

Sigara Ve Diabet İmplant Düşmanı Mı?

Kısmen evet, kısmen hayır. Bu etkenler birer dezavantaj. Ancak asla demek doğru değil.

 

İmplant Ameliyat Sonrasında Yeme İçme?

Birkaç gün bazı tavsiyelere uymak gerekli. Genel anlamda bir iki gün ılık ve yumuşak beslenmek önemli. (implant sonrası beslenme)

 

Kaç Ay Sonra Dişlerim Yapılabilir?

Bu süre size, bize ve vakaya göre değişebilir. Ancak 2-4 ay arasında dişleriniz takılabilir.

 

İmplant Sonrası Bakım Nasıl Olmalı?

İmplant sonrasında dişlerinize gösterdiğiniz özeni artırmalısınız. Düzenli fırçalama ve diğer ağız bakımları önemli.

 

İmplant Garanti Belgesi Ne İçindir?

Bu belge implantınızı ve sizi koruma altına alır. İstenmeyen implant kaybı gibi durumlarda firma garantisi ile implantınız yenilenerek tedavinizin sorunsuz tamamlanması amaçlanır. Aynı zamanda her türlü çıkabilecek sorunun çözümünde hasta taraflı olarak süreci denetler.