İmplant Markaları ve Fiyatları

İmplant Markaları ve Fiyataları

İmplant Markası Önemli mi?

Diş implantları yüksek fiyatlarına rağmen alternatif tedavilerden daha başarılı ve fonksiyonel olmaları nedeniyle kullanımı hızla artmıştır. Diş eksikliklerinde en iyi tedaviyi sunan diş implantları talebe bağlı olarak implantların üretiminde yüksek rekabete sahne olmuştur. İmplant markaları arasında yüksek rekabet AR-GE harcamaları nedeniyle fiyatlarda (implant fiyatları) beklenen düşüşü yaratmasa da üretimde kullanılan teknolojilerin gelişmesine neden olmuştur. Sayısı 1000' yaklaşan implant markaları üretimlerinde 100’e yakın farklı dizayn kullanmaktadır. Sürekli büyümeye devam eden implant sektöründe bu kadar çok marka ve farklı dizaynın olması kafa karıştırıcı olsa da sonuçta hammaddeleri ve amaçları aynı olduğundan birbirlerinden farkları çok küçük boyuttadır. Diş mplantları insanların çene kemiğine göre üretildiklerinden her duruma karşı geniş veya dar çaplı, uzun ya da kısa olarak çeşitleri vardır.

İmplantların dizaynları birbirinden farklı olabilir. Bazı implantlar daha silindir yapıdayken bazılarının boyun kısmı daha dar olabilir. İmplantın İçine monte edilen üst yapı parçalarının bağlanma şekilleri farklı olabilir. İmplant çene kemiğine kaynadıktan sonra porselen veya zirkonyum diş implantın üzerine vidalanabilir veya yapıştırılabilir. Bu şekilde farklı dizaynlar mevcuttur. Burada daha önemli olan hastanın çene kemiğinin iyi analiz edilmesi ve diş hekimi tarafından en uygun implantın bulunmasıdır.

 

Türkiyede İmplant;

Dünyada üretimi hızla artan implant Türkiye de de üretilmeye başlanmıştır. Türkiye'nin kendi implantını üretecek teknolojisi ve bilimsel alt yapısı bulunmaktadır.  Ülkemizde yakın bir zamana kadar ithal edilen implantlar uzun çalışmalar sonucunda nihayet ülkemizde de üretilmeye başlamıştır. Diğer taraftan implant üretiminde lider olan ülkeler ( Almanya, İsrail , Amerika Birleşik Devletleri, İtalya ) adına da üretim yapmaktadır. Tamamen Türk kaynaklarının kullanıldığı %100 yerli üretim olan yüksek kalitedeki implantlar devlet desteğinin ve üretimin artmasıyla fiyatlarının da azalacağı beklenmektedir. (implant fiyatları) Halen dışarıdan ithal edilen implant fiyatları yüksek olduğundan ve devletin geri ödeme yapmaması nedeniyle ülkemizdeki implant tercihi yeterli düzeyde değildir.

İmplant markalarının operasyondaki başarı oranları %10 civarında olsa da bazı özel implant markaları ar-ge ayırdıkları yüksek bütçeler sayesinde hastaya ve hekime kolaylıklar sunan implantlar üretmektedir. Bu implantlar hızlı iyileşme süreleri sayesinde hastaya avantaj yaşatırken, üst yapıları eklemek için daha gelişmiş bağlantı şekilleriyle de diş hekimine kolaylık ve sağlamlık sunmaktadır.

Genel  olarak implant markalarını ikiye ayırabiliriz. İlk grup da sektörde lider olan firmaları sayabiliriz. Bu firmalar yüksek ar-ge bütçeleri yenilikçi tasarımları ile öne çıkan lider firmalardır. İkinci grup da ise; ar-ge harcaması olmayan nispeten eski teknoloji kullanan dental implantların tasarımını satan firmaları söyleyebiliriz.

 

Ülkemizde Yaygın Olan İmplant Markaları;

  • Straumann İmplant
  • Biotech (CMI) implant
  • 3i dental implantlar
  • Xive İmplant
  • Biohorizons
  • MIS-Alfagate implant
  • İmplant Direct
  • Zimmer İmplant
  • Camlog dental implant