İmplant Diş Nedir?

Diş İmplantı Nedir?

Diş implantı, diş eksikliklerinde çiğneme fonksiyonu ve diş estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen vida şeklinde titanyumdan üretilmiş yapay diş köküdür. İmplant dişler geleneksel kaplama, köprü ve damak protezlerine kıyasla daha güvenli, yüksek fonksiyonellik sunan tedavi şeklidir. (diş köprüleri)

Günümüzde ise dental implantı kavramı yabancı kaynaklı bir kelime olmasına rağmen halk arasında da bilinen ve konuşulan bir kelime haline gelmiştir. Popülerliği artan implant kelimesinin diş hekimliğine bilimsel bir kavram olarak girmesi ise son 20 yılda olmuştur. (implant nasıl uygulanır) dental implantların kelime anlamına bakıldığı zaman dental dişle ilgili, implant ise doku içine konan, yerleştirilen anlamına gelen kelimelerdir.

Dental İmplant ise; Diş eksikliğini gidermeye ve ağız bölgesinde kayba uğrayan kısımları tamamlamaya yönelik çene kemiğinin içine veya üzerine yerleştirilen ve implant adı verilen bir alt yapıdan dayanak ve tutuculuğunu sağlayan titanyumdan üretilen protez yapılardır.

Basit olarak implant ise; Yapay bir dişin çene kemiği içine yerleştirilmesiyle doğal diş gibi görev yapmasını sağlamaktır. Bu yapılan implantlar sayesinde insanlar, zamanla kaybettikleri doğal dişlerinin yerine aynı konforunu sağlayan yeni yapay dişlere sahip olabilmekte ve yaşam konforlarını yeniden kazanabilmektedirler.