İmplant Ne Kadar Sürer?

İmplant Tedavisi Ne Kadar Sürer?

İmplant diş tedavisi sadece çekim sonrası diş kaybında değil, aynı zamanda diş eti rahatsızlıkları sonucu dişlerin dibindeki kemik hasarından sonra, ve ya yaşlanmayla birlikte çene kemiğindeki değişikliğe bağlı olarak yaşanan diş kayıplarında uygulanan implant tedavisi; günümüzde doğal dişlere en yakın ve fonksiyonel cerrahi bir yöntemdir.

İmplant tedavisi cerrahi bir operasyondur ve tek diş kayıplarında uygulanabildiği gibi çoklu diş kayıplarında da uygulanabilmektedir. Tek bir implant operasyonun süresi hazırlık aşamaları hariç 10 dakika civarındadır. İmplant tedavisinin süresi yapılacak olan implant sayısına ve hastanın çene kemiğine bağlı olarak yarım saat ile birkaç saat arasında değişebilir.

İmplant tedavisinde sonra, implant ile kemiğin bütünleşmesi için (osseointegrasyon) yaklaşık 3 ay kadar beklenir. Bazı implant markalarında bu süre daha kısa olabilmektedir. (implant markaları) İmplant ile çene kemiği bütünleştikten sonra üzerine oturtulacak olan üst yapı porselen dişler birkaç seans provadan sonra kalıcı olarak uygulanır ve tedavi bitirilir. Toplamda 1-4 ay süren implant tedavisi sonucunda hastalar doğal dişe en yakın sonucu elde etmekte ve uzun ömürlü dişlere kavuşmaktadırlar.

İmplant Tedavisinin Uzun Sürdüğü Durumlar

İmplant tedavisi dar çene yapısına sahip olan hastalarda daha uzun sürebilmektedir. Bazı sistemik hastalıklarda implantların iyileşme sürecini uzattığından tedaviyi geciktirebilmektedir. (implantın iyileşme süreci) Çene kemiğinin implant tedavisine izin vermediği durumlarda ise kemik grefti gibi uygulamalar tedavi süresini uzatmaktadır.