İmplantın İyileşme Süreci

İmplantlar Ne Kadar Sürede İyileşir

Diş implantı tedavisinden sonra iyileşme sürecini iki aşamaya ayırabiliriz.

1.Aşama diş eti ve çevre dokulardaki iyileşmedir. Ağız dokusu yapısı itibariyle çok hızlı iyileştiğinden bu aşama oldukça hızlı olur. Dikişler 3 gün veya 1 hafta sonra alınırken iyileşme de tamamlanmış olur. Bu aşama ve ikinci aşamada ağız hijyeni önemlidir.

2.Aşama da Osseintegrasyon dediğimiz çene kemiği ve implantın kaynaşma sürecidir. İmplant tedavisi tamamlandıktan sonra bu bölgede hafif şişlikler görülebilir. (implant sonrası ağrı ve şişlik) Bu durumu engellemek için hastaya implant bölgesine aralıklarla tutmak için buz uygulaması yaptırılır. Yine implant tan hemen sonra minik bir ağrı hissedilebilir. Bu da ilk birkaç gün kullanılan ağrı kesici ile hissedilmeyecektir. Tedavi sonrası enfeksiyon riskine karşı antibiyotik tedavisi de uygulanır.

Osseintegrasyon dediğimiz süreç 2-6 ay arasında kullanılan implant ve hastanın durumuna göre değişmektedir. Önerilen süreler alt çene ve üst çene olarak ta ayrılmaktadır. Hastanın yaşı ve sistemik hastalıkları gibi özel durumlara göre de değişen bu süreç de doğru zaman doktorunuz tarafından belirlenecektir. Bizim önerimiz iyileşmeden emin olmak için implant bölgesi röntgenler ile incelenmeli ve acele edilmemelidir. (implant nasıl yapılır?)

Bu dönemde hastaya düşen ağız hijyenini mutlak suretle sağlamalı ve implant bölgesine beslenirken fazlaca yük getirmemelidir. Sert gıdalar tüketirken özellikle dikkat edilmelidir. Çünkü bu bölgeye yemek yerken gelen hafif dokunuşlar masaj etkisinde kalıp zarar vermezken özellikle ilk zamanlarda gelen ağır yükler implantınızın kaybetmenize neden olur. Sigara içme alışkanlığı da iyileşme süresini olumsuz etkilemektedir.

Sonuç olarak başarılı geçen bir diş implantı operasyonunda hastanın da önerilere uyması şartıyla başarı oranı çok yüksektir. Günümüzde çok yaygın olarak tercih edilen bir tedavi olmasında, başarısının yanı sıra fonksiyonelliği ve uzun yıllar kullanılabilir olması yatmaktadır.